En första smygtitt innan hologramutställningen i SKHLM öppnar.
Inom kort öppnar en stor hologramutställning i Skärholmens Centrum. Men redan nu ska du få en unik förhandstitt här på Post 127 för att se vad du kommer få se när du besöker kommande utställning.

Hologram
Holografi är en fototeknik där man framställt 3D bilder endast med lasrar utan att använda kameror, datorer, projektorer, scanners etc... När hologrammet är färdigt och belyser det med spotlights uppstår objektet i 3D. Tekniken är nobelprisad och fascinerar ung som gammal.
Hologramutställning i Skärholmen

Hologram är 3D, för bästa coola upplevelse ska du se tavlorna på plats. Hologramtavlor fotat med vanlig kamera är klurigt att framställa den riktiga 3D känslan. Därför ska du besöka den här 3D utställningen i SKHLM, du kommer gilla den.

Post 127 återkommer med tid och plats. Paneler, experimentstationer och hologramtavlor börjar komma på plats, så håll utkik.








