Skärholmens stadsdelsförvaltning
Skärholmens stadsdelsförvaltning i Flygplansparken Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Femte augusti 2016 var en av dagarna Skärholmens stadsdelsförvaltning riggade upp ett event där allmänheten fick komma förbi och ge förslag på hur Gröna Stugans park ska se ut.

En trevlig nyhet tidningen Södra Sidan skriver om i dag 25/1-16 handlar om hur nya parken kommer se ut. Sen är det på gång att parken även ska få ett namnbyte. Officiellt heter parken Gröna Stugans park, men kallas i folkmun Flygplansparken.

På biblioteket i Bredäng i morgon torsdag 26/1 kl 15:30 - 17:00 kommer planerna för parken att presenteras. Då är det även sista chansen att ställa frågor och kanske komma med förslag på någon småjustering ifall du upptäckt något som kan vara bra att uppmärksamma.

Nu är det i alla fall på gång att kidsen kommer få en riktigt sjyst park efter önskemål och synpunkter som allmänheten är delaktiga med.

Allmänhetens förslag togs emot bland annat den 5:e augusti 2016 som var en av dagarna då Skärholmens stadsdelsnämnd hade riggat tält vid parken och ställt fram förslagslåda, kaffetermos och annat som förbipasserande enkelt kunde vika in och drifta kreativa idéer i kring.

Här några bilder från eventet.

Ifall du har en lucka över i morgon torsdag 26/1-16 kl 15:30 – 17:00, besök Bredängsbiblioteket och ta del av presentationen.

Kika även in Södra Sidans artikel där du också kan kolla in skissbilder på nya parken:
”Så blir nya Flygplansparken i Bredäng”

Häng med på Post 127 FB-sida och få uppdateringar när nya inlägg publiceras.

Kommentera

Vänligen skriv din kommentar
Fyll i namn